Dental İmplant Nedir ve Tedavi Süreci Nasıldır?

İmplant  Nedir?

İmplant veya dental implant; çene kemikleri içerisine yerleştirilen ve kemiğin bu implant çevresinde iyileşerek kendisinden bir parça olarak kabul etmesi amaçlanan, titanyumdan yapılmış vida veya kök formunda yapılardır.

 

İmplant Uygulaması Hangi Durumlarda Gündeme Gelebilir?

  1. Çenelerde en sondaki dişlerin eksik olduğu durumlarda,
  2. Sabit bir protez (kuron veya köprü gibi) yapılamadığında, 
  3. Hareketli (kişi tarafından takıp çıkartılan) bir protez tercih edilmediğinde,
  4. Tamamen dişsiz ağızlarda çene kemiği silikleştiğinden total protez kullanımı zorlaştığında
  5. Protezin ağız içerisinde oynamasını engellemek amacıyla,

Bu sebeplerden kaynaklanan ve yaşam konforunu etkileyen durumlarda implant uygulaması gündeme gelebilmektedir.

İmplant Uygulaması Kimlere Yapılabilir?

Büyüme çağı bitmiş olan, kemik sağlığı implant uygulamasına uygun, gebelik durumu olmayan, şeker, tansiyon ve kalp rahatsızlığı kontrol altına alınabilmiş, baş ve boyun bölgesine radyoterapi uygulanmamış bireylere implant uygulaması yapılabilmektedir.

İmplant Tedavisi Nasıl Uygulanır?

İmplantlar; cerrahi bir prosedürle çene kemiğinde yapılması planlanan implant için uygun pozisyonda, çapta ve uzunlukta yuvalar açılarak yapılmaktadır. İmplant yerleştirilmesi cerrahi bir işlem olduğundan, kullanılan malzemelerin kalitesi, ortamın sterilizasyon ve hijyen şartlarının sağlaması en önemli kriterlerdendir. İmplant cerrahisi için lokal anestezi ile o bölgenin uyuşturulması yeterli olmaktadır.

İmplant Tedavisi Ağrılı Mıdır?

Ağrısız bir müdahale için, diş çekimi esnasında kullanılan lokal anestezi uygulaması yapılmaktadır. Bazı tıbbi gereklilikler ve bazen de hastanın isteği doğrultusunda, bilinçli sedasyon ya da genel anestezi gerekebilmektedir. Operasyon sonrasının rahat geçirilmesi için verilecek olan ağrı kesici yeterli olmaktadır. Bununla beraber hastaların birçoğu da diş çekiminde duyulandan daha fazla bir rahatsızlık duymadıklarından bahsetmektedir. 

 

İmplant Uygulaması Sonrası İyileşme Süresi Nasıl İlerlemektedir?

İmplant uygulamalarında başarı şansını etkileyen en önemli etkenler kullanılan implantın markası, çene kemiğinin mevcut durumu ve yaş gibi faktörlerdir. Bu süreçte hastanın tedavi sürecinde hekimden alacağı direktif ve gerekiyorsa yan ilaç kullanımına özen göstermesi gerekmektedir. 

İyileşme etkenlerinin  payıyla 3 ila 6 ay arasında bir zaman içinde implant kemiğe kaynamaktadır İmplant ve kemiğin uyum sağlamasına göre tedavinin başarısı ve kullanım süresi de o kadar artacaktır.